2019 Peak Challenge Times

Team Name: COS Trailblazers

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
300 Bonnie Gee 15:48:00 17:19:10 1:31:10 0:59:26 1:31:10 0:31:44 3:56:46 0:00:00 3:56:46
301 Jenniffer Hernandez 15:48:00 17:14:10 1:26:10            
302 Andrew Knapman 15:48:00 16:47:26 0:59:26            
                     

Team Name: Island Tug and Barge – Team 1

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
303 **Injury – Dylan Proctor 15:49:00 17:49:00 2:00:00 1:50:15 2:00:00 0:09:45 5:40:50 0:00:00 5:40:50
304 Frank Zhang 15:49:00 17:39:15 1:50:15            
305 Lina Ye 15:49:00 17:39:35 1:50:35            
                     

Team Name: Port of Nanaimo

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
306 Jason Michell 16:02:00 17:19:30 1:17:30 1:17:30 1:42:33 0:25:03 4:42:36 0:00:00 4:42:36
307 Darsey Batchelor 16:02:00 17:44:33 1:42:33            
308 Lauren Semple 16:02:00 17:44:33 1:42:33            
                     

Team Name: Swire Alpha

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
309 Tom Day 15:58:00 16:52:48 0:54:48 0:45:20 0:54:48 0:09:28 2:34:54 0:00:00 2:34:54
310 Antony Riley 15:58:00 16:43:20 0:45:20            
311 James Feather 15:58:00 16:52:46 0:54:46            
                     

Team Name: Swire Beta

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
312 Qin Di 16:50:00 17:52:00 1:02:00 0:51:40 1:05:45 0:14:05 2:59:25 0:00:00 2:59:25
313 Alexander Novakovic 15:57:00 17:02:45 1:05:45            
314 Alex Yan 15:57:00 16:48:40 0:51:40            
                     

Team Name: Swire Charlie

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
315 Sandar Koh 15:56:00 16:57:15 1:01:15 1:01:15 1:08:35 0:07:20 3:16:40 0:00:00 3:16:40
316 Neil Carraher 15:56:00 17:04:35 1:08:35            
317 Alex Pattison 15:56:00 17:02:50 1:06:50            
                     

Team Name: Clear Seas to Sky

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
318 Jim Hodgson 16:09:00 16:51:50 0:42:50 0:42:50 0:55:49 0:12:59 2:21:29 0:00:00 2:21:29
320 Simon Zhang 16:09:00 16:51:50 0:42:50            
321 Sarah Landry 16:09:00 17:04:49 0:55:49            
                     

Team Name: Western Stevedoring – Team 1

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
322 Britt-Lee Kroeker 16:11:00 17:02:40 0:51:40 0:48:09 0:56:55 0:08:46 2:36:44 0:00:00 2:36:44
323 Trevor Johnson 16:11:00 17:07:55 0:56:55            
324 Brendan Narowsky 16:11:00 16:59:09 0:48:09            
                     

Team Name: Western Stevedoring – Team 2

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
325 Michelle Levangie 16:12:00 17:11:35 0:59:35 0:53:22 0:59:35 0:06:13 2:48:31 0:00:00 2:48:31
326 Kim Stegeman-Lowe 16:12:00 17:05:22 0:53:22            
327 Carolyn Sudermann 16:12:00 17:07:34 0:55:34            
                     

Team Name: Western Stevedoring – Team 3

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
329 Kelly Williams 16:04:00 17:25:55 1:21:55 0:42:20 1:21:55 0:39:35 2:54:25 0:00:00 2:54:25
328 Ross Thompson 16:04:00 16:54:10 0:50:10            
330 Miles Hollingsbury 16:04:00 16:46:20 0:42:20            
                     

Team Name: Western Stevedoring – Team 4

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
331 Harry Armstrong 16:13:00 17:00:15 0:47:15 0:47:15 1:11:50 0:24:35 2:47:03 0:00:00 2:47:03
332 Erin Yeo 16:13:00 17:00:58 0:47:58            
333 Emma Jarrett 16:13:00 17:24:50 1:11:50            
                     

Team Name: DP World Alpha

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
335 John Darbyshire 16:16:00 17:11:47 0:55:47 0:53:27 1:04:20 0:10:53 2:53:34 0:00:00 2:53:34
334 Pamela Ellison 16:16:00 17:20:20 1:04:20            
336 Pouya Azari 16:16:00 17:09:27 0:53:27            
                     

Team Name: DP Ladies

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
337 Nicola Donaldson 16:20:00 18:20:00 2:00:00 1:21:55 2:00:00 0:38:05 5:21:55 0:00:00 5:21:55
338 Almira Libatique 16:20:00 18:20:00 2:00:00            
339 Kelly Wakeford 16:20:00 17:41:55 1:21:55            
                     

Team Name: DP World Charlie

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
340 Irene Cho 16:27:00 18:27:00 2:00:00 1:07:35 2:00:00 0:52:25 5:07:35 0:00:00 5:07:35
341 Ahsan Masood 16:27:00 18:27:00 2:00:00            
342 Arlene Evangelista 16:27:00 17:34:35 1:07:35            
                     

Team Name: Ferry Impressive

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
343 Jamie Marshall 16:24:00 17:46:35 1:22:35 1:22:12 1:22:45 0:00:33 4:07:32 0:02:00 4:05:32
344 Sheena Reagan 16:24:00 17:46:12 1:22:12            
345 Martene Hartnell 16:24:00 17:46:45 1:22:45            
                     

Team Name: Bernard One

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
346 Ryan Bernard 16:32:00 17:56:55 1:24:55 1:04:05 1:24:55 0:20:50 3:41:20 0:00:00 3:41:20
347 Elyn Underhill 16:32:00 17:36:05 1:04:05            
348 Pamela Germann 16:32:00 17:44:20 1:12:20            
                     

Team Name: Bernard Two

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
349 Harry Ormiston 16:33:00 18:13:10 1:40:10 0:57:05 1:40:10 0:43:05 4:17:25 0:00:00 4:17:25
350 Karissa Kelln 16:33:00 18:13:10 1:40:10            
351 Delane Knight 16:33:00 17:30:05 0:57:05            
                     

Team Name: Bernard Three

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
352 Catherine Hofmann 16:37:00 17:54:05 1:17:05 0:58:30 1:17:05 0:18:35 3:18:50 0:00:00 3:18:50
353 Jason Hicks 16:37:00 17:35:30 0:58:30            
354 Grace Robbins 16:37:00 17:40:15 1:03:15            
                     

Team Name: Last Reserves (Pacific Basin)

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
358 Alexander Kalitin 16:38:00 17:19:15 0:41:15 0:41:15 1:36:05 0:54:50 3:11:00 0:00:00 3:11:00
359 Elsa Lau 16:38:00 18:14:05 1:36:05            
360 Yakiv Yaholnister 16:38:00 17:31:40 0:53:40            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Team Name: Heavy Ballast (Pacific Basin)

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
361 Peter Amat 16:39:00 17:36:40 0:57:40 0:54:15 2:00:00 1:05:45 3:51:55 0:00:00 3:51:55
362 Umeshni Aran 15:39:00 17:39:00 2:00:00            
363 Simon Brown 16:39:00 17:33:15 0:54:15            
                     

Team Name: T.I.C.T. (Pacific Basin)

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
357 Alex Bolhorn 16:36:00 17:44:50 1:08:50 1:08:50 2:00:00 0:51:10 4:54:25 0:00:00 4:54:25
365 **No Show 16:36:00 18:36:00 2:00:00            
364 Madison To 16:36:00 18:21:35 1:45:35            
                     

Team Name: Island Tug and Barge 2

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
370 Jake Blackstaff 16:40:00 17:53:15 1:13:15 1:02:30 1:13:15 0:10:45 3:28:50 0:00:00 3:28:50
371 Trevor Irwin 16:40:00 17:53:05 1:13:05            
372 Mitch Roberts 16:40:00 17:42:30 1:02:30            
                     

Team Name: Island Tug and Barge 3

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
373 Kevin Olsen 16:41:00 17:34:55 0:53:55 0:53:55 2:00:00 1:06:05 3:51:25 0:00:00 3:51:25
374 Tyler Mcgill 16:41:00 17:38:30 0:57:30            
375 Shoma Nakagawa 16:41:00 18:41:00 2:00:00            
                     

Team Name: Island Tug and Barge 4

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
376 Brendan Ballantyne 16:42:00 17:44:03 1:02:03 0:38:57 1:02:03 0:23:06 2:29:20 0:00:00 2:29:20
377 Mark Calabrese 16:42:00 17:20:57 0:38:57            
378 Justin Ross 16:42:00 17:30:20 0:48:20            
                     

Team Name: Petro-Canada

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
379 Vincent Gauthier 16:54:00 17:37:20 0:43:20 0:43:20 1:19:30 0:36:10 3:21:50 0:00:00 3:21:50
380 John McAuley 16:54:00 18:13:00 1:19:00            
381 Ryan Hale 16:54:00 18:13:30 1:19:30            
                     

Team Name: Suncor-Aquarius

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
382 Dhaval Shah 16:18:00 17:33:30 1:15:30 1:00:20 1:15:30 0:15:10 3:31:20 0:00:00 3:31:20
383 Adam Durham 16:18:00 17:18:20 1:00:20            
384 Chasity Cyr 16:18:00 17:33:30 1:15:30            
                     

Team Name: Teekay Team 1

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
385 Jamis Spink 17:04:00 17:56:13 0:52:13 0:50:15 1:17:55 0:27:40 3:00:23 0:00:00 3:00:23
386 Geoff Thody 17:04:00 17:54:15 0:50:15            
387 Vincent Lok 17:04:00 18:21:55 1:17:55            
                     

Team Name: Teekay Team 2

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
388 Kenneth Hvid 16:46:00 18:00:30 1:14:30 0:48:00 1:14:30 0:26:30 3:09:15 0:00:00 3:09:15
389 Mark Kremin 16:46:00 17:34:00 0:48:00            
390 Art Bensler 16:46:00 17:52:45 1:06:45            
                     

Team Name: Teekay Champions

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
391 Chris Cooper 17:00:00 17:42:40 0:42:40 0:40:18 0:46:10 0:05:52 2:09:08 0:00:00 2:09:08
392 Adam Rawski 17:00:00 17:40:18 0:40:18            
393 Kate Ferguson 17:00:00 17:46:10 0:46:10            
                     

Team Name: Team Oldendorff

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
394 Dave Cook 17:06:00 18:14:35 1:08:35 1:01:05 1:08:35 0:07:30 3:14:20 0:00:00 3:14:20
395 Russ McNeil 17:06:00 18:10:40 1:04:40            
396 Sebastian Maercker 17:06:00 18:07:05 1:01:05            
                     

Team Name: Tymac

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
397 Steve Hnatko 16:59:00 18:19:00 1:20:00 0:40:45 2:00:00 1:19:15 4:00:45 0:00:00 4:00:45
398 **NoShow 16:59:00 18:59:00 2:00:00            
399 Drew Hemmingson 16:59:00 17:39:45 0:40:45            
                     

Team Name: Seaspan 

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
400 Michael Malone 17:03:00 17:55:35 0:52:35 0:49:15 0:54:02 0:04:47 2:35:52 0:00:00 2:35:52
401 Jon Thompson 17:03:00 17:52:15 0:49:15            
402 Kyle Russell 17:03:00 17:57:02 0:54:02            
                     

Team Name: Seaspan Marunners

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
403 Luke Pyper 16:57:00 17:43:05 0:46:05 0:46:05 1:09:35 0:23:30 2:49:30 0:00:00 2:49:30
404 Cody McNolty 16:57:00 17:50:50 0:53:50            
405 John Turnbull 16:57:00 18:06:35 1:09:35            
                     

Team Name: SST Tsimsham Warriors

 # Name Start Time Finish Time Time Taken Fastest Time Slowest Time Variance Team Total 2 Min. Adj. Total 
406 Brook Walker 16:53:00 17:39:05 0:46:05 0:46:05 1:14:15 0:28:10 2:46:30 0:00:00 2:46:30
407 Winston Ow 16:53:00 18:07:15 1:14:15            
408 Boban Tubic 16:53:00 17:39:10 0:46:10            
                     
                     

Individuals 

                 
 # Name Start Time Finish Time Time Taken            
319 Edward Downing 16:09:00 17:29:20 1:20:20            
355 Mugurel Calin 15:56:00 17:00:00 1:04:00            

Leave a Reply

Your email address will not be published.